GÖYNÜK’TE ZİYARET EDEBİLECEĞİNİZ YERLER

Tem24

GÖYNÜK’TE ZİYARET EDEBİLECEĞİNİZ YERLER

Blog 0 comments

 

Türkiyenin en sakin şehirlerinden biri seçilen Göynük ilçesi bulundurduğu mimari eserler ile aynı zamanda kentsel sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Son zamanlarda yoğun olarak ziyaretçi alan Göynük ilçesi her mevsimde farklı güzellikleri misafirlerine sunuyor. Bulundurduğu mimari eserlerin ve tarihi mirasların yanında doğa güzelliğiylede gelenlerin buraya hayran kalmasını sağlıyor.

Peki Göynük’te nereleri ziyaret edebilirsiniz gelin bir göz atalım

ZAFER KULESİ

Zafer Kulesi ilçeye hakim bir tepeye 1923 tarihinde Cumhuriyet döneminin ilk Kaymakamı Hurşit Bey tarafından yapılmıştır. Altıgen taş temel üzerine, 3 katlı ahşap yalı baskı mimarisiyle yapılan Zafer Kulesi, Kurtuluş Savaşı’nın başarılarını ebedileştirmek için anıtsal eser olarak yapılmıştır.

Akşemseddin Hazretleri Türbesİ

Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan ve 1459 yılında vefat eden Akşemsettin’in türbesi, Göynük ilçesinde Gazi Süleyman Paşa Camii’nin avlusunda bulunur. Osmanlı ilim dünyasının bu büyük şahsiyeti adına 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan türbe, altıgen planlı olup, küfeki taşından inşa edilmiştir. Türbe içerisinde bulunan, ceviz ağacından yapılmış olan sanduka, ahşap işçiliğinin çok değerli bir örneğidir.

Gazi Süleyman Paşa Camii ve Hamamı

1335 yılında Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırılan iki eserden biri olan cami yıkılınca yerine II. Abdülhamit’in emri ile bugünkü cami yapılmıştır. Tek kubbeli ve tek minarelidir. Geç devir mimari özelliklerini taşır.

Ömer Sikkin Hazretleri Türbesi (Bıçakçı Ömer Dede)

Akşemseddin Hz. İle aynı dönemde yaşamıştır. Hacı Bayram Veli hz’nin müritlerindendir. Göynük’te oturur, bıçakçılık yaparak geçimini sağlardı. Miladi 1475 yılında Göynükte vefat etmiştir.

Göynük evleri

Kentsel SİT alanı ilan edilmiş bulunan Göynük, eski Türk evleri bakımından zengindir. Burada bulunan evler 20. yüzyıl başlarına aittir. Evlerin çatıları genellikle kırma çatı türünde olup, üzerleri yerli kiremitlerle örtülüdür. Bazı evlerin oturma odalarında çeşitli motiflerle süslenmiş tavanlar bulunmaktadır. Evler, genellikle, zemin katlı bir veya iki katlı olarak inşa edilmiş olup, içten merdivenlidir. Evlerin önünde genellikle “hayat” adı verilen avlular da yer almaktadır. …..”Göynük İlçesi 2017 yılında “Sakin Şehir – Citta Slow” ilan edilmiştir.”

Göynük ilçesinde yapacağınız gezinti sırasında Çınarlar Köprüsü, Anıt Ağaç gibi daha birçok güzellikle karşılaşabilirsiniz.

 

 

Kaynaklar: http://www.bolukulturturizm.gov.tr/  , http://goynuk.bel.tr/

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>